Blog

30/11/2012

Ortadoğu’da değişen bir şey yok..

Yazının başlığını facebook’ta yazdıktan saatler sonra İsrail Başbakanı B. Netenyahu’da aynı minvalde bir açıklama yaptı; “Filistin’in zafer olarak gördüğü BM oylama sonucu hiçbir şey ifade etmemektedir; değişen bir şey olmadı” diye..

Evet, Ortadoğu’da sorunlar yerli yerinde, ama çözümsüzlükler cihetinde bazı kıpırdanmalar var.. Dün gece tarihi bir karara imza atıldı açıklamalarına benim yorumum şu şekilde:

BM’deki Filistin oylaması sonucu Filistin’in bir kazanımı olmamıştır. Aksine Arafat’ın rakibi ve ABD tarafından köşeye sıkıştırılmış haldeyken atamak zorunda kaldığı Abbas Hamas karşısında zayıflamışken sorunun çözümsüzlüğünü devam ettirmesi yolunda güçlendirilmiştir. Türkiye basınında çok yer almadı ama yoğun bir şekilde İsrail’in son Gazze saldırısını ulaşabileceğim tüm kaynaklardan takip ettim.

Mahmut Abbas hemen hemen hiç bir müdahalede bulunmadı bu İsrail saldırılarına. Batı zaten İsrail’in kendini savunması kadar doğal birşey olamaz dediler, İsrail’in savunma hakkını sonuna kadar desteklediler..

Hamas sahneden kaldırılacaktı, bunu Mossad yıllarca denedi, sona gelmişlerdi ama bir operasyon hatası ile Meşal’i zehirlemişken panzehiri vererek kurtarmak zorunda kalmışlardı. Şimdi bu operasyonun ikinci aşamasında ABD’nin yeni kuklalarından Mursi ve vazgeçilmez müttefiki AKP eli ile Filistinlilere yaptırıyorlar.

Filistin sorunu en az bir 10 yıl daha çözümsüzdür.

İsrail gayet net olarak 4000 yıllık haklarından ve toprakların asıl sahibi olduklarından söz ederken hala bundan geri adım atmasını bekleyenlere şaşırmamak elde değil. Şahsen böyle bir geri adım hiçbir surette beklemiyorum.
Filistin halkına geçmiş olsun..

Ali Fuat KARASU

Strateji - Analiz , ,
%d bloggers like this: