Blog

28/04/2016

“En büyük silah, ayrışmış toplumun elindeki çakıdır”* – Sedat Aral (@Sedat2Aral)

ABD’nin Suriye meselesi için Türk Hükümetine yaptığı eleştirileri kesmesi sadece, Türkiye’nin Suriye’deki Selefi grupları çekmesine bağlı ve çok büyük ihtimal ile bunun için süre çok kısa, haftalar diyebiliriz.

Bu süre sonunda Davutoğlu Suriye’deki selefileri Lübnan’a ya da Türkiye’ye yönlendirmek zorunda. Aksi takdirde Obama yönetimi Suudi ve Türkiye destekli Suriye operasyonu için kamuoyu desteği alamaz ve Rusya-Almanya protokolleri bütün ağırlığıyla Cenevre’deki Barış görüşmelerine çöker.

Türkiye’nin ise problemi Selefilerin Lübnan’da barınmasının, Türkiye’de barındırılmasından daha zor olması. İsrail’in Kuneytra civarında bir cep oluşturması ise mümkün değil, geriye kalan tek yol 40bin’e yakin Türkiye, Suudi ve Katar desteği ile Suriye konuşlandırılan Selefi gruplar için Türkiye’de kontrol dışı cepler oluşturmak. Bu da Türkiye’nin Pakistanlaşması anlamına geliyor. Hatay in yapısı Peşaver ve Quetta’dan farklı; öncelikle dominant “çok kültürün” yok edilmesi gerekir ki bu iç savaş demektir.

Sonuçta Türkiye başından bu yana ABD’nin gücünü kendi gücü sanmasının bedelini ödeyecektir, bu da sokaklardaki olaylarla kendini gösteriyor. ABD’nin isteklerini Cenevre görüşmelerine kadar yerine getirmesi teknik olarak da imkansız, bence en doğrusu AKP’nin hükümeti terk edip Milli konsensus yaratarak bu işi çözmesi. Çünkü; Polis dahil hiç bir kurum artık ne halkın ne de hükümetin denetiminde.

Bir süre sonra hükümetin yargı yolu ve polisiye tedbirlerle aldığı preemptive(engelleyici) önlemler çatlağı genişletir ve Suriye ve Irak gibi bir komşular yüzünden ülkedeki silah dolaşımı sokaklara yansır. Bu da coğrafyanın 1000 yıldır gördüğü en büyük iç savaşın kapılarını açar.

İç savaşların silah ile başladığı yanılgısına kapılmayın; en büyük silah, ayrışmış toplumun elindeki çakıdır.

 

*Sedat Aral’ın @Sedat2Aral twitter hesabından yayınladığı twitlerinden derlenmiştir.

Politik, Strateji - Analiz , , , , , , , , , , ,
%d bloggers like this: